7.SINIF 7.ÜNİTE

ELEKTRİK DEVRELERİ

AMPULLERİN BAĞLANMA ŞEKİLLERİ

ELEKTRİK AKIMI-GERİLİM-DİRENÇ

KONU ANLATIMI

 

Ampullerin Bağlanma Şekilleri

Ampuller (Lambalar) günlük yaşantımızın birçok alanında karşımıza çıkar. Araba farı ve sokak lambası gibi yerlerde tek ampullü aydınlatmalar kullanılır. Fakat tünel ve yol ışıklarında farklı sayılarda ampulün yer aldığı aydınlatmalar da vardır. Basit bir elektirk devresinde ampuller seri ve paralel bağlama olmak üzere iki şekilde devreye bağlanır.

 

Elektrik Akımı

Elektrik devresindeki ampulün de ışık yaymak için elektrik enerjisine ihtiyacı vardır. Şehir elektriği, pil, akü ve batarya elektrik enerjisi kaynaklarıdır. Bu kaynaklar devreye elektrik akımı sağlar. Basit elektrik devrelerinde enerji kaynağı olarak piller kullanılır ve pillerin artı (+) ve eksi (–) olmak üzere iki kutbu vardır.Devreyi kurup çalıştırdığımızda pilin eksi kutuplarındaki elektronlar serbest kalır. Bu elektronlar, (+) kutup tarafından çekilir. Bu şekilde (–) kutuptan (+) kutuba doğru elektron akışı gerçekleşir. Kablolar arasında gerçekleşen bu elektron akışı sonucu elektrik akımı oluşur.

 

 

Elektrik Devreleri ünitesi konu anlatımının tamamını ücretsiz şekilde aşağıda verilen İndir seçeneğinin altındaki linkten indirebilirsiniz.

elektrik_devreleri_konu_anlatimi_15682.pdf

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş