8.SINIF 6.ÜNİTE: ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ VE ÇEVRE BİLİMİ

BESİN ZİNCİRİNDE ENERJİ AKIŞI VE FOTOSENTEZ

GENİŞ KONU ANLATIMI

Besin Zincirinde Enerji Akışı

Bir bölgede canlı ve cansızlardan oluşan sisteme ekosistem denir. Bir ekosistemde cansız maddeler,üreticiler,tüketiciler ve saprofitler bulunması zorunlu temel öğelerdir. Canlılar doğrudan veya dolaylı olarak beslenmek için, birbirleriyle etkileşmesi sonucu besin zincirini oluşturur. Bir besin zincirinin halkalarını farklı canlı türleri oluşturur. İlk basamakta daima üreticiler bulunur.Bir besin zinciri oluşturulurken üreticiler mutlaka ilk basmakta yer almalıdır. Eğer ilk basamakta bir üretici yoksa bu bir besin zinciri olmaz.

Fotosentez

Tüm canlılar büyümek, hareket edebilmek ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerjinin asıl kaynağı ise güneştir. Üreticilerin, inorganik maddelerden (karbondioksit ve sudan) ışık yardımıyla organik besin yani glikoz (basit şeker) oluşturması olayına fotosentez denir.

Besin zincirinde enerji akışı ve fotosentez konu anlatımının tamamını ücretsiz şekilde aşağıda verilen İndir seçeneğinin altındaki linkten indirebilirsiniz.

yeni_fotosentez_konu_anlatimi_75972.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

  • Ahmed Etka Taşcı

    Besin zincirinde enerji akışı ve fotosentez konu anlatımı yazıcıdan yazdırılmıyor korumalı yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş