Yeni koronavirüs varyantı: Eris

Haber Tarihi: 7 Eylül 2023

 

Yeni varyant hakkında şimdilik endişeye mahal yok. Sağlık yetkililerin açıklamaları ve bilimsel veriler ışığında EG.5 hakkında bilinen detayları sizin için derledik.

Sars-Cov-2 virüsü ilk ortaya çıktığı günden bu yana mutasyona uğruyor, şekil değiştiriyor ve giderek farklılaşıyor. Uzmanlara göre yeni varyantların ortaya çıkması beklenmedik bir şey değil. 

Yeni varyant EG.5, 2023 yılının başında Omicron varyantının yeni bir alt türü olarak tanımlanmıştı. Yani koronavirüsün mutasyona uğramış bir versiyonu olduğu söylenebilir.

Dünya Sağlık Örgütü, 9 Ağustos’ta EG.5 ile ilgili yayınladığı son raporda EG.5’in "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirdiğini duyurdu. Varyantın yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, varyantın oluşturduğu halk sağlığı riskini "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirdi. 

                                                Yeni koronavirüs varyantı Eris hakkında neler biliniyor?

Yale Üniversitesi’nden Dr. Roberts, bunun diğer yeni türlerden çok da farklı olmadığını açıklıyor. 

Yeni varyantın Eris lakabı da, Yunan mitolojisinin fitne ve fesat tanrıçasından geliyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu isimlendirmeyi varyantın akılda kalması güç terminolojik ismine alternatif olarak seçiyor.

 

Paylaş