430 yıl önce görülmüştü: Tarihi kuyruklu yıldız Dünya'ya yaklaşıyor.

Haber Tarihi: 7 Eylül 2023

En son teleskopun icadından 10-12 yıl kadar önce görünen kuyruklu yıldız, yeniden Dünya'ya yaklaşıyor. Kuyruklu yıldızın bu hafta sonu ile gelecek hafta başı aralığında Kuzey Yarımküre'den görülmesi bekleniyor.

En son yaklaşık 430 yıl önce Dünya'nın yakınından geçen kuyruklu yıldız, uzun yıllar sonra insanlara kendini gösterecek. Bir kilometre uzunluğundaki kuyruklu yıldızın, yaklaşık 125 milyon kilometre mesafeden bu hafta sonu ya da gelecek hafta başında Dünya'nın yakınından geçmesi bekleniyor.
                                    430 yıl önce görülmüştü: Tarihi kuyruklu yıldız Dünya'ya yaklaşıyor

Kuzey Yarımküre'de yaşayan ve kuyruklu yıldızı görmek isteyen gözlemciler, gün doğumundan 1-1,5 saat erken kalkarak en son kendini yaklaşık 430 yıl önce gösteren bu yıldızın ışığını son derece sönük olsa da çıplak gözle izleyebilecek.

Sanal Teleskop Projesi'nin kurucusu İtalyan gökbilimci Gianluca Masi, yaptığı açıklamada, gelecek haftanın, kuyruklu yıldızı Güneş'in parıltısında kaybolmadan önce Kuzey Yarımküre'den görmek için "son mümkün şans" olduğunu söyledi.

Yorumlar

  • Aysima BALIKCI BALIKCI

    Bu duruma çok sevindim. Ama öncelikle Covid-19 virüsünün bitip okulların açılmasını istiyorum. Size bir sorum olacak. Neden başka bir gezegende yaşam belirtisi arıyorsunuz? Lütfen soruma cevap verin.

  • Aysima BALIKCI BALIKCI

    Bu duruma çok sevindim. Ama öncelikle Covid-19 virüsünün bitip okulların açılmasını istiyorum. Bir sorum olacak. Neden başka bir gezegende yaşam belirtisi arıyorsunuz? Anlayamadım. Lütfen bu soruma cevap verin.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş