8.SINIF 3.ÜNİTE

BASINÇ

KATI BASINCI

KONU ANLATIMI

Basınç nedir?

Doğadaki tüm varlıklar, ağırlıkları nedeniyle bulundukları zeminlere kuvvet uygular. Örneğin yürürken yere, otururken sandalyeye bir kuvvet uygularsınız. Varlıkların birim yüzeye uyguladıkları dik kuvvete basınç adı verilir. Dalgıcın, dağcının ya da paraşütçünün hissettiği etki bulundukları ortam ile kulaklarındaki basınç farklılığından kaynaklanır. Traktör yumuşak toprak zeminde hareket ederken zemine batarak arkasında izler bırakır. Toprakta oluşan bu izler de yine basıncın bir sonucudur. Görüldüğü gibi katı, sıvı ve gazlar bulundukları ortamlara basınç uygular. Basınç birimi Pascal'dır ve “Pa” ile gösterilir.

Katı Basıncı

Katılar ağırlıklarından dolayı bulundukları yüzeye bir basınç uygularlar. Katı bir cismin temas ettiği birim yüzeye uyguladığı dik kuvvete katı basıncı denir.

♦ Katı bir cismin basıncı katı cismin ağırlığına ve katı cismin zemine temas eden taban alanına (yüzey alanına) bağlıdır.

♦ Katı bir cismin basıncı, katı cismin zemine temas eden taban alanı sabit kalmak şartıyla, katı cismin ağırlığı arttıkça artar.

♦ Katı bir cismin basıncı, katı cismin ağırlığı sabit kalmak şartıyla,katı cismin zemine temas eden taban alanı (yüzey alanı) arttıkça azalır.

 

Katı Basıncı detaylı konu anlatımının tamamını ücretsiz şekilde aşağıda verilen İndir seçeneğinin altındaki linkten indirebilirsiniz.

6.Sınıf 1.Deneme (2019-2020) - ULTRAFENcilerin buluşma mekanı |  ULTRAFENcilerin buluşma mekanı

8.sinif_3.unite_kati_basinci_konu_anlatimi_88401.pdf

 

Yorumlar

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş