6.SINIF 1.ÜNİTE

GÜNEŞ SİSTEMİ VE TUTULMALAR

KONU ANLATIMI

1.Bölüm: Güneş Sistemi

Güneş’in çevresinde dolanan birçok gök cismi vardır. Bu gök cisimleri; gezegenler ve uyduları, asteroitler (gezegenimsi gök cisimleri) ve kuyruklu yıldızlar olarak sınıflandırılabilir. Güneş, gezegenler, gezegenlerin uyduları, asteroitler ve kuyruklu yıldızların oluşturduğu bu sistem Güneş Sistemi olarak adlandırılır.Güneş Sisteminde Güneş’e yakınlıklarına göre Merkür, Venüs,Dünya,Mars,Jüpiter,Satürn,Uranüs ve Neptün olmak üzere 8 tane gezegen bulunur.

 

2.Bölüm: Tutulmalar

Bir gökcisminin, araya başka bir gökcisminin girmesiyle tümünün ya da bir parçasının görünmez olması olayına tutulma denir.Bazen Güneş, Ay ve Dünya aynı doğrultuda olur. Bu durumda Ay’ın gölgesi Dünya üzerine düşer, Güneş gündüz vakti görülemez. Bu olaya Güneş tutulması denir. Bazı zamanlar Güneş, Dünya ve Ay aynı doğrultuda dizilirler. Ay tutulması olarak adlandırılan bu olay, Dünya’nın, Güneş etrafında dolanırken Güneş ile Ay arasına girmesi ile gerçekleşir.

 

Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesi konu anlatımını PDF şeklinde ücretsiz şekilde aşağıdaki İndir seçeneğinin altında verilen linkten indirebilirsiniz.

gunes_sistemi_ve_tutulmalar_konu_anlatimi_63459.pdf

 

Güneş Sistemi Yüksek Çözünürlüklü Kuşe Kağıt Poster

https://drive.google.com/file/d/1bpyHmk9fCw2h_bNwUiVZXCfrkdqkkXi3/view?usp=sharing

 

Powerpoint Sunusu Konu Anlatımları

1.Bölüm: Güneş Sistemi

https://docs.google.com/presentation/d/1ilEkADEOSqTmwC2oE0138RgnxGraDyvw/edit?usp=sharing&ouid=114991606392257529267&rtpof=true&sd=true

 

2.Bölüm: Tutulmalar

https://drive.google.com/file/d/1y_098a-5PPchjiDYai1x1-rEXlwWkTc-/view?usp=sharing

Yorumlar

  • Sema Gül

    inşallah güzel bir test olur

  • Fatma KÜTÜK

    Çalışmalarınız çok faydalı hocam. Derslerimde sürekli kullanmaktayım. Çalışmalarınızda Kolaylıklar dilerim .

  • abdullah petek

    ellerinize sağlık teşekkürler sağolun..

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş