7.SINIF 3.ÜNİTE

KUVVET VE ENERJİ

İŞ VE ENERJİ

KONU ANLATIMI

Fiziksel Anlamda İş Nedir?

Herhangi bir cisme kuvvet uygulandığında, cisim kuvvet ile beraber aynı doğrultuda yol alabiliyorsa fiziksel anlamda iş yapılıyor demektir. Fiziksel anlamda iş, bir cisme kuvvet uygulayıp cismin uygulanan kuvvet doğrultusunda yer değiştirmesidir. Elinde çanta ile asansörle yukarı çıkan kişi, el arabası ile kum taşıyan işçi,çocuk arabası iten bir anne fiziksel anlamda iş yapan kişilerdir ancak elinde çanta ile yürüyen bir kişi fiziksel anlamda iş yapmış sayılmaz. Çünkü, çantaya uyguladığı kuvvet yukarı doğru iken kişinin aldığı yol kuvvetle aynı yönde değildir. Aynı şekilde bir çantayı kaldırmaya çalışan ama kaldıramayan bir kişi de fiziksel anlamda iş yapmış olmaz. Çünkü, çantaya bir kuvvet uygulamıştır ama yol alınamamıştır. 

Fiziksel anlamda yapılan İş  =   Kuvvet x Alınan yol formülüyle hesaplanır. İş’in birimi Joule(J)’dür.İşin diğer birimi ise Newton.metre’dir.

İş ve Enerji detaylı konu anlatımının tamamını ücretsiz şekilde aşağıda verilen İndir seçeneğinin altındaki linkten indirebilirsiniz.

kuvvetis_ve_enerji_konu_anlatimi_06750.pdf

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş