7.SINIF 5.ÜNİTE

IŞIĞIN MADDE İLE ETKİLEŞİMİ

AYNALAR VE AYNALARIN KULLANIM ALANLARI

GENİŞ KONU ANLATIMI

Ayna Nedir?

Işık ışınlarının düz ve pürüzsüz yüzeylerde yansımaya uğradığını ve üzerine düşen ışığın büyük bir kısmını yansıtan cisimlerin parlak cisimler olduğunu önceki sınıflarda öğrenmiştiniz. Bu bölümde, en iyi yansıtma özelliğine sahip parlak cisimlerden biri olan aynaları ve bunların kullanım alanlarını öğreneceksiniz.

Ayna,arka yüzeyi parlatılmış camdır. Aynaların arkası gümüş veya alüminyum içeren bileşikler ile sırlanır (kaplanır).Parlak ve düzgün yüzeyler de ayna görevi görmektedir.

Aynalar yapılarına göre farklı isimlerle adlandırılır. Düz bir camın arkası sırlandığında yansıtıcı yüzeyleri düz olan aynalar elde edilir. Bu tür aynalara düz ayna veya düzlem ayna adı verilir. Eğri bir camın bir yüzeyi sırlandığında ise yansıtıcı yüzeyi eğri olan küresel aynalar elde edilir. Küresel aynanın iç yüzeyi yansıtıcı olanına çukur ayna, dış yüzeyi yansıtıcı olanına ise tümsek ayna adı verilir.

 

Aynalar ve Kullanım Alanları detaylı konu anlatımının tamamını ücretsiz şekilde aşağıda verilen İndir seçeneğinin altındaki linkten indirebilirsiniz.

aynalar_konu_anlatimi_21916.pdf

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

  • Özlem İZCİ

    Sevgili Ali Uzun hocam ,emeklerinize sağlık ellerin dert görmesin.İzmirde yaptığın bütün çalışmaları kullanıyoruz.Bu konu anlatımlarını kitap yapsan süper olur.Bizler de alırız

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş